Budowanie rodzinnego majątku

Pożyczanie pieniędzy ma to do siebie, że w zdecydowanej większości przypadków, właściwie to prawie zawsze, spłacić trzeba więcej, niż się otrzymało. Często długie terminy rozciągają dług na tyle, że ledwo to odczuwamy, jednak pieniądze są prawdziwe i rzeczywiście odpływają z naszego portfela. Jest to więc pułapka. Jeśli decydujemy się na kredyt, gdy jesteśmy młodzi, najczęściej mowa jest o zakupie prywatnego domu, to już do końca życia jesteśmy uwiązani, zmuszeni pozostać w tym miejscu i spłacać ten ogromny dług. W przypadku wypadku, gdy stajemy się niezdolni do pracy albo nasz dobytek zostanie zdemolowany i nie jesteśmy w stanie już zarabiać wystarczającej ilości pieniędzy, przepada również zastawiona nieruchomość. Innymi słowy tracimy wszystko, to co mieliśmy, a nawet to, czego jeszcze nie mamy.

Czasem spotykamy się również ze starymi ludźmi, którzy zadłużają się, czując o wiele mniejszą odpowiedzialność niż młodzi. Z tym również jest różnie. Nie jest rzadkością, aby banki wykorzystywały niewiedzę starszych ludzi, podstępem popychając ich w stronę podpisania skrajnie niekorzystnej umowy, przez którą będą cierpieć nie tylko oni, ale ich rodzina. Brak odpowiedzialności w przypadku emerytów jest mitem. Wielu osobom zdarzyło się snuć plany o wzięciu ogromnej pożyczki w bardzo podeszłym wieku, aby przed śmiercią spełnić wszystkie swoje zachcianki. Rzeczywistość jest niestety zupełnie inna. Po pierwsze, banki nie są głupie, przez co niechętnie udzielają kredytów starcom. Kolejną kwestią jest możliwe obciążenie rodziny po ewentualnej śmierci lub niemożności spłaty przez takiego nieodpowiedzialnego emeryta. W takim przypadku dzieci i wnuki zamiast pomocnego spadku spotkałyby się jedynie z długiem, który byłby jedną z najbardziej niesprawiedliwych rzeczy, jaka może się im przytrafić w życiu.

Jaka jest w takim razie alternatywa? Oszczędzanie, oczywiście. Nie jest to jednak opcja pozbawiona wad. Stracimy najlepsze lata swojego życia uciskając pas, aby na starość móc się cieszyć własnym domem, na który zebraliśmy pieniądze niezależnie od kogokolwiek. Największy plus jest jednak taki, że nasze dzieci odziedziczą ten dom i majątek, na które nie będzie padał żaden cień pożyczek, zastawów i hipotek. Czy możesz powiedzieć o sobie, że stać cię na takie poświęcenie? W ten właśnie sposób wiele zamożnych rodzin zbudowało swój majątek, powoli zwiększając i pomnażając go na przestrzeni pokoleń. Ktoś jednak musi wprowadzić ten mechanizm w życie, a tej osobie właśnie będzie najciężej.