Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Szukając odpowiedniego kredytu gotówkowego bardzo często nie wiemy, od czego zacząć. Dlatego w poniższym artykule odpowiadamy na pytania odnośnie tego, na co zwracać uwagę w momencie wnioskowania o kredyt gotówkowy. Porównamy też oferty kredytowe różnych banków. Zachęcamy do lektury.

Kredyt gotówkowy formą prostej gotówki?

Dla niektórych może wydawać się, że kredyt gotówkowy jest najłatwiejszą formą zdobycia gotówki. Z reguły z gotówki można korzystać już następnego dnia po podpisaniu umowy. Jednak nie zawsze jest to najlepszy kredyt gotówkowy. Także kredyty gotówkowe, które reklamowane są w różnych mediach nie należą do tych najtańszych. Jak zatem znaleźć kredyt, który będzie spełniał wszystkie kryteria, o których tak głośno mówią reklamy telewizyjne?

W poszukiwaniu najlepszego kredytu gotówkowego nie chodzi o to, aby biegać po placówkach bankowych, czy wisieć na infolinii banku. Każdy kredyt gotówkowy, który oferuje bank z ogóły posiada jakieś „ukryte koszty”, o których bank wspomina bardzo niechętnie. Jednak bankom coraz trudniej „ukryć” różne kruczki prawne. Reguluje to, bowiem ustawa o kredycie konsumenckim, która jasno mówi, że bank na prośbę potencjalnego kredytobiorcy ma obowiązek przekazania mu formularza informacyjnego. W takim formularzu znajdują się wszelkie informacje o udzielanym kredycie. Prosząc o taki formularz w kilku bankach można na spokojnie w zaciszu domowym porównać oferty kredytowe i podjąć tym samym wstępną ofertę kredytu gotówkowego.

Warto zaznaczyć, że taki formularz jest bardzo szczegółowy, bo oprócz podstawowych informacji takich jak oprocentowanie czy wysokość prowizji posiada również wytyczne odnośnie kosztów produktów, które dodatkowo trzeba nabyć, aby móc skorzystać z tej oferty kredytowej. Mowa tu oczywiście o koncie osobistym czy dodatkowym ubezpieczeniu kredytu. Ponadto osoba starająca się o kredyt gotówkowy może poprosić pracownika banku o egzemplarz projektu umowy o kredyt, co jest równie ważne. Dzięki temu można na spokojnie zapoznać się z wszystkimi informacjami o tym produkcie bankowym.

Atrakcyjność kredytu – o czym mowa?

Niewątpliwie najbardziej na atrakcyjność kredytu gotówkowego wpływa stopa RRSO, czyli rzeczywiste oprocentowanie. Mówiąc prościej określa ona całkowity koszt kredytu, który wyrażany jest w procentach w stosunku rocznym do kwoty kredytu. Stopa RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również koszty przyznania kredytu oraz prowizję, którą pobiera bank za udzielenie kredytu. Warto, zatem przeanalizować wszystkie informacje, które zawarte są w formularzu.

-