Co warto wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Jednym z popularniejszych produktów bankowych, przeznaczonych dla klienta indywidualnego są kredyty gotówkowe. Jest to jeden z wielu rodzajów kredytów udzielanych przez banki. Jego przeznaczenie może być dowolne, na przykład takie jak sfinansowanie kolonii dziecka, zakup nowych mebli do mieszkania, czy zakup sprzętu RTV itp. Generalnie są to wydatki związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Ze względu na kwoty takich wydatków, wysokość takiego kredytu jest z reguły znacznie mniejsza, niż chociażby kredytu hipotecznego, który przeznaczany jest na bardzo kosztowną inwestycję, jaką jest zakup mieszkania, czy budowa domu. Oczywiście można też zaciągnąć kredyty gotówkowe na ponad 100 tys. złotych, jeżeli jest taka potrzeba, bo takie oferty również można bez problemu znaleźć w bankach.

Starając się o oferty kredytów, czy zresztą o jakikolwiek inny kredyt musimy spełnić odpowiednie warunki. Chodzi to, żeby udzielający kredytu bank miał pewność, że kredytobiorca będzie w stanie go spłacić i nie przyniesie start bankowi, a przy okazji nie zaszkodzi sam sobie. W przypadku kredytów gotówkowych, gdzie sumy są stosunkowo niewielkie nie są to może wymagania bardzo restrykcyjne, ale jednak istnieją. Pod uwagę w ocenie zdolności kredytowej bierze się różne kryteria. Należą do nich chociażby wysokość i stałość dochodów, posiadanie zabezpieczeń kredytu, takich jak poręczenie przez inne osoby lub oferowana jest również możliwość jego ubezpieczenia. Sprawdzana jest też historia kredytowa w BIK, informująca o tym, jak potencjalny kredytobiorca wywiązywał się ze wcześniejszych zobowiązań. Warto więc wcześniej zadbać, żeby nie mieć pod tym względem żadnych zaległości, które mogłyby utrudnić otrzymanie kredytu.

Oprocentowanie kredytów jest różne w różnych bankach, a także różne mogą być tam wysokości opłat manipulacyjnych. Dlatego jeżeli nie mamy określonego banku, w którym chcielibyśmy zaciągnąć kredyt, to warto zainteresować się udostępnianymi w sieci, czy w prasie rankingami, w których znajdziemy zestawienie różnych ofert kredytowych. Tam znajdować się powinny takie informacje jak ilość i wysokość rat, wysokość oprocentowania, czy też opłat manipulacyjnych. Na podstawie tego można wybrać najkorzystniejszą ofertę, a jej szczegóły zobaczyć już na stronie banku, czy po prostu dopytać w najbliższym oddziale. Trzeba również oczywiście dokładnie zapoznać się z umowami kredytowymi, aby później nie było niedomówień i zaskoczenia co do wysokości lub warunków spłaty kredytu.

Przy braniu kredytu należy również pamiętać o odpowiednim rozłożeniu rat – w ten sposób, aby nie były one zbyt wysokie, ale abyśmy nie musieli jednocześnie spłacać go do końca życia. Pamiętajmy też, że w razie naszej śmierci, niespłaconym kredytem zostaną obciążeni nasi krewni. Mogą się oni co prawda zrzec przejęcia długu, jednak w praktyce nie zawsze to wychodzi. Mimo to, kredyt może być wielką szansą na dobry start w życiu.