Co warto wiedzieć o zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to jedno z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień kojarzących się z zaciąganiem zobowiązań finansowych. To na jej podstawie bank decyduje o tym, czy warto przyznać nam wsparcie, może się przy tym okazać, że nasze wyobrażenie na jej temat różni się od tego, które posiada bank. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Jak obliczamy zdolność kredytową?

Pytanie o to, jak obliczana jest zdolność kredytowa należy do tych, które stawia sobie każdy klient banku bez względu na to, czy stara się o kredyt gotówkowy, hipoteczny, czy też konsolidacyjny. Co ciekawe, uzyskanie takiej odpowiedzi na nie, która rozwiewałaby wszystkie nasze wątpliwości nie jest możliwe, banki nie są bowiem skłonne do podawania wszystkich kryteriów, które mają dla nich znaczenie przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych. Na szczęście, nasza wiedza jest na tyle duża, aby bez problemu wyróżnić te najbardziej istotne.

Na pierwszy plan wysuwają się zatem nasze przychody oraz ich źródła, żadna instytucja finansowa nie zdecyduje się bowiem na przyznanie nam kredytu, jeśli zabraknie jej pewności, że kredyt ten zostanie spłacony w odpowiednim czasie. Do niedawna na większe wsparcie mogły liczyć przede wszystkim osoby, które mogły pochwalić się umową o pracę na czas nieokreślony. Zmiany na rynku pracy i coraz agresywniejsze kampanie promocyjne parabanków przyczyniły się jednak do tego, że stanowisko pracowników banków uległo pewnej liberalizacji i dziś na kredyt mogą też liczyć ci ich klienci, którzy korzystają z możliwości umów cywilnoprawnych.

Bank zwraca jednak uwagę nie tylko na nasze przychody, ale również na wydatki, z całą pewnością będzie więc zainteresowany tym, czy spłacamy kredyty ratalne, dysponujemy kartą kredytową albo wywiązujemy się z obowiązku alimentacyjnego. W czasie rozmowy z pracownikiem banku z pewnością zostaniemy spytani tez o to, czy posiadamy samochód, jeśli zaś kwota kredytu będzie duża, bankowca może zainteresować nawet to, czy w naszym gospodarstwie domowym znajduje się pies. To właśnie na podstawie tych informacji bank ocenia, czy będziemy w stanie wywiązać się z zobowiązania, które chcemy wziąć na swoje barki, może się bowiem okazać, że mając niemałe dochody, posiadamy również spore wydatki.

Warto pamiętać i o tym, że na naszą zdolność kredytową wpływa i to, jak do tej pory przebiegały nasze relacje z instytucjami finansowymi. Każdy z nas wie, że niemile widziane są wszelkie problemy z terminowym spłacaniem rat, niekiedy jednak zapominamy o tym, że równie negatywnie przyjmowany jest wcześniejszy brak zainteresowania kredytami. Z pewną ostrożnością traktowani są też ci klienci, którzy w krótkim czasie starają się o kredyt w kilku bankach, można bowiem odnieść wrażenie, że ich bark zdecydowania sugeruje, że mają coś do ukrycia. Wejdź i sprawdź swoją zdolność online na stronie http://www.kredytomania.eu/.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jeśli do tej pory zapominaliśmy o terminowym spłacaniu rat może okazać się, że nie będziemy w stanie w znaczący sposób wpłynąć na swoją atrakcyjność dla banku. W innych sytuacjach jednak jesteśmy w stanie w dość istotny sposób poprawić swoje położenie. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie mamy zbyt wielu zobowiązań, jeśli więc istnieje taka możliwość, spłaćmy szybciej wcześniejsze kredyty i zrezygnujmy z karty kredytowej. Niekiedy warto też popracować nad własną historią kredytową biorąc na raty choćby niewielki produkt i regulując wszystkie płatności w terminie. Na kilka miesięcy przed staraniem się o kredyt dobrze jest też wstrzymać się z większymi zakupami, bank może bowiem zechcieć dokonać wglądu do naszego rachunku oszczędnościowego.