Konsolidacja – co to znaczy?

Konsolidacja to pojęcie które w kontekście kredytów nie zawsze dużo nam mówi. Często nie wiemy, o tym, że jest coś takiego jak kredyt konsolidacyjnych, chodź z roku na rok ten rodzaj kredytu staje się coraz bardziej znany i popularny. Po kredyt konsolidacyjny najcześciej sięgaja osoby posiadające kilka kredytów, gdyż jego zadaniem i głównym celem jest połączenie kilku mniejszych kredytów w jeden większy z mniejszą ratą i wydłużonym okresem spłaty. Wiele osób już zna doskonale ten mechanizm, jednak sa tez takie dla których konsolidacja jest czymś nowym i zupełnie obcym. Osoby te nie do końca rozumieją zasady konsolidacji nie wiedzą czym właściwie ona jest i czy jest opłacalna oraz kto może z niej skorzystać? Warto jednak pogłębić wiedze na ten temat gdyż przemyślana konsolidacja kredytów może nam bardzo pomóc w trudnej sytuacji i może się okazać bardzo pomocnym rozwiązaniem.

Konsolidacja to nic innego jak połączenie wszystkich naszych zobowiązań finansowych w jeden większy kredyt, który będziemy spłacać w jednym banku, a nie w kilku jak do tej pory. Nowa rata będzie połączona w jedną, mniejszą niż suma rat z poprzednich kredytów, w zamian za wydłużenie okresu spłaty nowego zadłużenia. Skonsolidować możemy dwa, trzy, a nawet kilka kredytów, bez względu na to w jakim banku zostały one zaciągnięte. Po konsolidację najczęściej sięgamy w sytuacji kiedy mamy na swoim koncie kilka pożyczek i chcemy ułatwić sobie spłatę tych zobowiązania, gdyż wygodniej jest spłacać jedną ratę miesięcznie, niż kilka w różnych terminach, w takiej sytuacji często zdarza się pominięci jednej z nich i dodatkowe utrudnienia a czasami nawet koszty. Na konsolidację decydujemy się również chcące usunąć rachunki w dwóch, bądź nawet w trzech różnych bankach, w których posiadamy kredyty, taka sytuacja powoduje dodatkowe koszty gdyż musimy płacić za utrzymanie kona ale tez posiadanie rachunków w różnych bankach. Ostatnia grupa osób która sięga po konsolidację to ta która posiada problemy finansowe związane z zaciągnięciem zbyt wielu kredytów i po prostu przestaje sobie radzić z ich spłatą. Połączenie kredytów w jeden spowoduje że nowa rata kredytu będzie niższa niż suma poprzednich rat. W taki sposób odciążymy nieco swój domowy budżet.

Powodem konsolidacji jest bardzo często ujednolicenie terminów spłaty kredytów, wówczas dochodzi również do zmiany warunków umowy kredytowej oraz ujednolicenia stopy procentowej co również może być dla nas korzystne. W dzisiejszych dość zabieganych czasach posiadanie kilku kredytów jest nie wygodne, z uwagi na fakt, że każdy z nich jest płatny w innym terminie. Po konsolidacji tych kredytów do zapłacenia będzie tylko jedna rata, co będzie dla nas olbrzymim ułatwieniem. Konsolidacja może być też dla nas pewnego rodzaju oszczędnością gdyż zdarza się, że wiele banków na etapie konsolidacji proponuje nam korzystniejsze oprocentowanie z uwagi na to, że nie udzielają nam Noego kredytu ale przejmują tylko zobowiązania innych banków.