Kredyt gotówkowy – różne aspekty

Kredyt gotówkowy to kredyt typowo konsumpcyjny i może on być przeznaczony na praktycznie dowolny cel tego typu. Można go wykorzystać zarówno na zakup szkolnej wyprawki dla dziecka, jak i na zakup nowego komputera oraz wiele innych. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Jest to typowy kredyt dla gospodarstw domowych. Kredyt gotówkowy, jak zresztą każdy inny kredyt w ścisłym tego słowa znaczeniu może być udzielany tylko przez bank, zaś inne instytucje mogą udzielać pożyczek. Kredytu takiego udziela praktycznie każdy bank, więc liczba ofert na wyniku jest naprawdę spora. Dlatego też przy poszukiwaniu tej najlepszej warto posłużyć się możliwościami, jaka dają dostępne w sieci porównywarki kredytów. Oczywiście trzeba wiedzieć, czym się przy takim porównaniu sugerować. Wejdź na http://www.okasa.pl/ i wybierz najtańsze pożyczki gotówkowe na rynku.

Niewątpliwie istotne znaczenie będą miały koszty kredytu. Pierwszym, podawanym w reklamach ofert parametrem kredytu, jest jego oprocentowanie. Jego wysokość ma znaczący wpływ na to, jak wysokie będą odsetki kredytu. Różny może być tez jego rodzaj. Oprocentowanie zmienne będzie wyższe lub niższe w trakcie spłaty, jeśli nastąpi analogiczne zmiany wysokości stóp procentowych, zaś oprocentowanie stałe gwarantuje jednakowa jego wartość przez cały okres spłaty kredytu niezależnie od tego, czy będzie się zmieniać wartość stóp procentowych. Samo oprocentowanie to jednak nie wszystko, jeśli chodzi o koszty kredytu, ponieważ znaczenie mają również inne koszty, związane choćby z jednorazowymi opłatami prowizyjnymi, czy opłatami manipulacyjnymi. Dlatego też oprócz oprocentowania, stosuje się również wskaźnik, jakim jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. Wskaźnik ten dzięki temu, że uwzględnia zarówno oprocentowanie, jak i pozostałe koszty, pozwala na szybkie i łatwe porównanie poszczególnych ofert pod tym kątem.

Oprócz kosztów znaczenie mają też warunki spłaty kredytu. Chodzi tu przede wszystkim o ilość oraz wysokość rat. Ilość rat ma wpływ na to, jak długo będziemy spłacać kredyt, zaś ich wysokość wpływa na to, jak dużym obciążeniem będą one dla naszego budżetu. Te dwa aspekty zresztą również są ze sobą powiązane. Dość ciekawym rozwiązaniem są raty malejące. W tym przypadku kolejne raty są coraz mniejsze, co wynika ze sposobu naliczania odsetek. Są one bowiem naliczane od kapitału, który pozostaje do spłacenia, a tego, co oczywiste w trakcie spłaty jest coraz mniej. W przypadku rat malejących pierwszych kilka rat będzie dość sporych, zaś ostatnie raty to już niemal sama część kapitałowa z minimalną częścią odsetkową.