Lokata jednodniowa.

Pojęcie lokaty jednodniowej.

Lokaty jednodniowe przez dłuższy czas były bardzo popularną formą oszczędzania pieniędzy. Można było dzięki nim w pełni legalny sposób uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, inaczej mówiąc był to dobry sposób na ochroną naszych pieniędzy przed inflacją, a także sposób na unikniecie tak zwanego podatku Belki. W taki sposób właściciel lokaty miał szansę na uzyskanie większego zarobku niż w przypadku tradycyjnych lokat terminowych. Zmiana ordynacji podatkowej jaka miała miejsce w 2012 roku sprawiła, że jednodniowe depozyty od lokat jednodniowych również trzeba było zapłacić podatek. W taki sposób lokaty bez podatku Belki lub mówiąc inaczej lokaty antybelkowe niemal całkowicie zostały wycofane z oferty lokat w wielu bankach w Polsce. Nie było na nie zbyt wielu chętnych zwłaszcza, że tradycyjne lokaty terminowe są o wiele bardziej opłacalne. Przez bardzo długi czas zakładano, że lokaty jednodniowe już nigdy nie pojawią się na rynku, ale sytuacja ta uległa zmianie. Obecnie coraz więcej banków decyduje się, na oferowanie swoim klientom właśnie lokat tego typu. Dzisiejsze oferty nie kuszą klientów sposobem na unikniecie podatku Belki, ale dają możliwość uzyskania dosyć wysokiego oprocentowania, a także dają możliwość zamrożenia kapitału na krótszy odcinek czasu.

Działanie lokat jednodniowych.

Sposób działania lokat jednodniowych nie jest zbyt trudny do zrozumienia. Lokata jednodniowa zakładana jest do godziny 21, a środki są automatycznie pobierane z naszego konta osobistego i przekazywane na rachunek lokaty. Wcześniej jednak trzeba złożyć ku temu stosowne predyspozycje. Okres lokacyjny w przypadku tej lokaty wynosi jeden dzień, ale tak naprawdę środki powracają na nasze konto następnego dnia do godziny 9 rano, co pokazuje, że tak naprawdę lokata trwa nie jeden dzień, a dwanaście godzin. Lokaty jednodniowe mają kilka zalet. Jedną z największych jest bez wątpienia dosyć wysokie relatywne oprocentowanie. Jeżeli w aktywny sposób wykorzystamy jednodniówki, wówczas możemy stworzyć sobie naprawdę nieźle oprocentowany rachunek oszczędnościowy.

Wady i zalety lokat jednodniowych.

Do zalet lokat jednodniowych możemy również zaliczyć zachowanie dosyć sporego stosunku dużej płynności finansowej naszej działalności. Pieniądze lokowane są na lokacie tak naprawdę tylko dwanaście godzin. Pieniądze zamrażane są na noc i z samego rana wracają na wskazany rachunek. W ciągu dnia możemy w pełni korzystać z naszych środków i wykorzystywać je w miarę potrzeby. Jest to doskonały sposób na oszczędzanie dla przedsiębiorców, którzy muszą mieć stały dostęp do swoich pieniędzy. Lokaty jednodniowe maja również swoje wady. Najczęściej banki stawiają warunek, aby do założenia lokaty otworzyć rachunek oszczędnościowy w ich placówce. Wadą jest również to, że kwoty jakie można ulokować na lokacie są w pewien sposób ograniczane. Nie każdy może z takiej lokaty skorzystać jest ona ograniczona kwota minimalną.