Na co zwracać uwagę decydując się na kredyt gotówkowy?

Zaciągając kredyty gotówkowe coraz częściej mamy świadomość tego, że nasza nieuwaga może znacząco skomplikować sytuację finansową naszej rodziny. Nie oznacza to, że nie powinniśmy korzystać z tego rodzaju wsparcia bankowego, pamiętajmy jednak, aby przed zaciągnięciem zobowiązania upewnić się, że jest ono zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jak to zrobić?

Kryteria wyboru kredytodawcy

Powszechne jest przeświadczenie o tym, że kredyt zaciągany w banku jest zawsze bardziej atrakcyjny od tego, na który decydujemy się korzystając z usług jednej z pozabankowych instytucji finansowych. Wynika to przede wszystkim z uregulowań prawnych, na banki nakładane są bowiem specjalne ograniczenia, które chronią ich klientów przed nadużyciami. Nie oznacza to, oczywiście, że parabanki z definicji są nieuczciwe, przypadki nadużyć zdarzają się tam jednak częściej, a samo zaciągnięcie zobowiązania, choć następuje szybciej, wymaga większej ostrożności.
Osoby, które decydują się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, często nie mają jednak czasu. Bywa i tak, że listę ich potencjalnych kredytodawców zawęża sytuacja finansowa, w jakiej się znajdują. W takiej sytuacji warto pamiętać o złotej zasadzie mówiącej o tym, że nigdy nie powinno się podpisywać umowy, której treść jest nam nieznana lub niezrozumiała, a niechęć pracownika banku do wyjaśniania nam jej szczegółów jest sygnałem świadczącym o tym, że wycofanie się z transakcji nie będzie wcale złym rozwiązaniem.

Warunki kredytu

Jeśli przyjmiemy, że banki są instytucjami bezpieczniejszymi niż pozabankowe instytucje finansowe, łatwo będzie nam dojść do wniosku, że wszystkie osoby, które mają problemy ze spłatą zobowiązań kredytowych są ofiarami uczciwych parabanków. Choć jednak wniosek taki wydaje się mieć logiczne uzasadnienie, nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Wśród osób, które kredyt gotówkowy doprowadził do poważnych problemów nie brakuje klientów banków, niekiedy są to przy tym osoby, które nigdy nie przypuszczałyby, że mogłyby same wpaść w pułapkę kredytową. Okazuje się więc, że jednym problemów osób zaciągających kredyty jest brak wiedzy na temat tego, na jakich warunkach są one przyznawane i jak warunki te mogą wpłynąć na ich położenie.

W zdecydowanej większości przypadków, przed poważnymi problemami może uchronić nas już samo oszacowanie wysokości rat, które będziemy musieli zapłacić. Aby tego dokonać konieczne będzie skorzystanie ze specjalistycznego kalkulatora, mówimy jednak o rozwiązaniu, które jest coraz powszechniej dostępne. Zdecydowana większość banków i instytucji pozabankowych stara się, aby kalkulator taki znajdował się na ich stronach internetowych, pozwala to bowiem na szybsze przekonanie klienta o zasadności skorzystania z konkretnego wsparcia finansowego. Gdy nie jest to możliwe, z kalkulatorem mamy na ogół do czynienia na portalach o tematyce ekonomicznej, intuicyjność obsługi tego narzędzia sprawia zaś, że nawet osoby o niewielkim doświadczeniu nie powinny mieć problemów z jego obsługą.

Jeśli chcemy wziąć kredyt, a potem spłacać go bez obaw o kondycję naszych finansów, możemy skorzystać z jeszcze jednego narzędzia. Zarówno parabanki, jak i klasyczne instytucje finansowe mają obowiązek publikowania wysokości rzeczywistej stopy oprocentowania kredytu. RRSO to wskaźnik mówiący nam o tym, ile pieniędzy naprawdę oddamy kredytodawcy, uwzględnia bowiem nie tylko oprocentowanie kredytu, ale również koszty związane z prowizją, ubezpieczeniem i innymi opłatami. Ekonomiści zgadzają się z tym, że RRSO przydaje się tym bardziej, im dłużej trwa czas spłacania zobowiązania, nie da się jednak ukryć tego, że zestawienie jest warte analizy i wtedy, gdy mamy do czynienia z niewielkimi kredytami. To i więcej informacji o kredytach a także obszerny ranking znajdziemy na tej stronie - sprawdź to sam.