Oprocentowanie lokat a konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe czy lokaty? Nad tym pytaniem zastanawia się wielu tych, którzy mają to szczęście i posiadają oszczędności. Najważniejszym parametrem jaki należy wziąć pod uwagę analizując poszczególne oferty jest oczywiście oprocentowanie.

Lokaty vs konta oszczędnościowe

W chwili obecnej najkorzystniejsze konta oszczędnościowe oferują nam oprocentowanie rzędu 2 do nawet 3 %. Podobnie rzecz ma się z lokatami, tyle, że zyski przy spełnieniu pewnych warunków stawianych przez bank mogą wynosić od 3 do nawet 5 %. Konta oszczędnościowe dają nawet zdecydowanie większą elastyczność w zarządzaniu posiadanym kapitałem. Pieniądze można wypłacać w każdym dowolnym momencie, bez ryzyka utraty nagromadzonych odsetek. Przy najbardziej atrakcyjnych ofertach lokat bankowych jak również kont oszczędnościowych trzeba uważać na haczyki. Często korzystne oprocentowanie okupione jest dodatkowymi wymaganiami stawianymi przez bank, jak konieczność założenia konta oszczędnościowego czy skorzystania z dodatkowych produktów bankowych. Wiele banków wysokie oprocentowanie oferuje wyłącznie przez pierwsze kilka miesięcy trwania lokaty. Najatrakcyjniejsze warunki lokat i kont oszczędnościowych czekają więc przede wszystkim nowych Klientów.

Lokaty progresywne

Klienci rządni zysku często też napotykają się na ofertę lokat progresywnych. Są to lokaty przy, których oprocentowanie wzrasta z kolejnym okresem rozliczeniowym. Tutaj na klientów czeka kolejny haczyk. Często decydują się oni na lokaty progresywne pod wpływem reklamy. Bankowcy zapominają jednak wspomnieć, że najwyższe oferowane oprocentowanie dotyczy wyłącznie ostatniego miesiąca rozliczeniowego. Przez pozostałą część umowy zysk wypracowywany jest na zdecydowanie niższym oprocentowaniu.

Limity przy lokacie

Banki często również zastrzegają sobie ilość depozytów jakie można założyć. W przypadku najwyżej oprocentowanych lokat na 5 %, klient może skorzystać tylko raz z depozytu. Banki ustalają również limity. Gdy mowa o najatrakcyjniejszych lokatach można maksymalnie wpłacić do 10 tysięcy złotych. Bankom chodzi bowiem bardziej o to by przyciągnąć nowych Klientów, niż dać im zarobić.

Jeśli więc naprawdę chcemy zarabiać na lokatach jak najwięcej powinniśmy śledzić na bieżąco wszystkie pojawiające się oferty. Trzeba bezwzględnie odrzucać oferty z ukrytymi haczykami. Inaczej skończymy z ilością co najmniej kilku kont osobistych. Dobra lokata bankowa powinna być idealnie dopasowana do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Analizując poszczególne oferty nie można więc patrzeć wyłącznie na oprocentowanie. Trzeba również spojrzeć na dodatkowe warunki stawiane przez bank.